top of page

Time lapse kurgu hizmeti

Time lapse tekniği en iyi  DSLR fotoğraf makineleri ile uygulanır.  Çünkü DSLR fotoğraf makinelerinin büyük sensörleri, değiştirilebilir lens özelliği, sunduğu yüksek çözünürlük ve renk kalitesi, optik zoom özellikleri bu makineleri öne çıkarır. 

Fakat biz tavsiye etmesek de bazı firmalar time lapse tekniğini güvenlik kameralarıyla uygulamaktan yana seçim yapabiliyorlar.  Böyle bir seçim beraberinde bir takım sorunları da getiriyor. 

1 - Çok fazla data birikmesi :  "Çok fazla fotoğraf çok daha iyi görüntü" demek değildir. Önemli olan doğru zaman aralıklarında doğru fotoğrafları çekebilmektir. Fakat şirketler güvenlik kameralarıyla time lapse uygulaması yaparken bunu dikkate almadan çok fazla fotoğraf çekmekte yahut sadece 7/24 video kaydı yapmaktadırlar. Dolayısıyla kayıt edilen data bazen onlarca terabyte'ı bulabilir.  Bu da o verilerin işlenmesini ve nihai bir video oluşturulmasını hem zorlaştırır hem de maliyeti yükseltir. Eğer güvenlik kamerası ile time lapse uygulaması yapmak istiyorsanız lütfen bizden danışmanlık hizmeti alın. 

2 - Görüntü kalitesi : DSLR fotoğraf makineleri çok çok daha fazla renk derinliğe sahiptir. Sunduğu çözünürlük 8K ve üstüne çıkabilir. Bu özellik onların fotoğraf çekmek için üretilmesinden dolayıdır. Büyük sensörleri ve yapıları gerçekten iyi fotoğraf çekmek odaklıdır. Oysa güvenlik kameraları daha çok video kaydı yapmak için üretilmişlerdir. Kaliteden ziyade önemli olan görebilmektir. Küçük sensörleri ile üretebildikleri görüntü sınırlıdır. Ayrıca ürettikleri görüntü çoğu kez upscale edilmiştir (1080p görüntünün çekilip uzatılarak 4K ya getirilmesi gibi) Görüntüye bir tür esnek obje gibi davranılır ve çekilip uzatılır. Böyle bir işlemde de fotoğrafı oluşturan piksellerde şişmeler meydana gelir, sonuç olarak da görüntü kalitesi düşer. 

3 - Sallantılar - Titreşimler : Güvenlik kameraları yapıları gereği küçüktürler. Ve genelde bağlantıları zayıftır. Aydınlatma direklerine bile kolayca kurulabilirler. Fakat kurulum kolaylığı ve hafif yapıları nedeniyle çok fazla sallanırlar, en ufak rüzgarlarda bile meydana gelen bu sallantı çoğu kez nihai videoda düzeltilemeyecek titreşim ve sallantılara neden olur. Bir takım programlarla bu sallantıyı kısmen düzeltseniz bile bu, kadraj kayıplarına neden olacaktır. 

Gördüğünüz gibi güvenlik kamerası ile time lapse uygulaması yapmak çok da kolay değil. Belki maliyeti çok daha ucuz olabilir ama nihai videolar hiçbir zaman iyi kalitede olmayacaktır. Elde edilen görüntüler genelde sosyal medya paylaşımı için oldukça kötüdür. 

 

Ama diyelim ki böyle bir uygulama yapmayı tercih ettiniz ve elinizde de işlenmemiş halde çok fazla data var bizimle iletişime geçiniz. Görüntüleri inceleyip, sizin için kurgu ve montajını yapalım.

Tolga Akbaş

535 893 43 26

Get a Quote

This is a Paragraph. Click on "Edit Text" or double click on the text box to start editing the content.

Thanks for submitting!

İKM PRODÜKSİYON

Tek bildiğimiz işimiz

bottom of page