top of page

Kentsel dönüşümde time lapse tekniği(4K)

Güncelleme tarihi: 25 Kas 2023

Kentsel dönüşüm artık hayatımızın vazgeçilmezi. Özellikle 1999 Büyük Marmara Depremi sonrasında ülkemizdeki binaların pek çoğunun dayanıksız olduğu ve dönüşüme ihtiyaç duyulduğu tartışmaları başlamıştı. 2010 sonrasında da ülkenin bir çok yerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Bu çalışmaların çoğunu belediyeler veya TOKİ gibi kamu kurumları yürütüyor. Bu kurumların yaptığı her hareketin siyasi bir karşılığı var. Bu nedenle kurumlar, yaptıklarını halka akılda kalıcı ve güçlü bir şekilde anlatmak istiyorlar. Böylesine büyük bir dönüşümün, kaçak binalarla dolu çirkin mahallelerin modern bir çehreye kavuşması sürecini en iyi anlatacak yöntem de şüphesiz time lapse tekniği. Peki kentsel dönüşümde time lapse tekniği nasıl kullanılmalı? Neye dikkat etmeli. Bu haberi kentsel dönüşüm sürecini time lapse tekniği ile göstermek isteyen firma ve kurumlar için hazırladık.


Kentsel dönüşümde time lapse tekniği(4K)

KENTSEL DÖNÜŞÜM TIME LAPSE TEKNİĞİYLE NASIL ANLATILIR?


Kentsel dönüşüm artık hayatın gerçeği. Türkiye'nin birçok ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları ya başladı veya proje aşamasında. Peki kentsel dönüşüm time lapse çekiminde nelere dikkat etmek gerekli? İşte madde madde kentsel dönüşüm time lapse çekimi.


  • Profesyonellerle çalışın

  • 4k ve üzeri çözünürlük isteyin

  • Online takip isteyin

  • Fotoğrafçılık konusunda uzmanlara güvenin

  • Yapı prodüksiyonu hizmeti almaktan kaçınmayın


PROFESYONELLERLE ÇALIŞIN


Kentsel dönüşüm süreçleri genelde çok uzun soluklu oluyor. Bu nedenle bu tarz projelerin time lapse tekniği ile görüntülenebilmesi için profesyonellerle çalışmak ilk şart. Peki kentsel dönüşüm time lapse uygulamalarında nelere dikkat etmek gerekli?

Uzun süreç deneyimi olmayan kurum ve kişilerin, tekrar çekilmesi mümkün olmayan böyle bir süreci görüntülemeye çalışmaları büyük sorunlar doğurabilir.


TIME LAPSE ÇEKİMİNDE 4K VE ÜZERİ ÇÖZÜNÜRLÜK İSTEYİN


Ayrıca düşük çözünürlüğe sahip sistemlerle, güvenlik kameraları ile bu süreci yönetmeye çalışmak da bir başka hata olur. Her şeyden önce bu uzun soluklu bir süreç. Belki sonuç video 4-5 sene sonra elde edilecek. Teknolojinin ve insanların alışkanlıklarının ne kadar çabuk değiştiğini ve ilerlediğini göz önünde bulundurmalıyız. 4-5 sene sonra insanlar görüntü kalitesine bugünden daha fazla değer verecek. Ayrıca bu çekimler arşiv niteliği taşıdığından belki de 20 sene sonra yapılacak bir belgeselde de kullanılabilecek derece yüksek çözünürlüğe sahip olmalı.


KENTSEL DÖNÜŞÜM TIME LAPSE ÇEKİMLERİNDE ONLINE TAKİP OLMALI


Bir diğer nokta da time lapse çekiminde online takip. Özellikle geri dönüşü olmayan inşaat gibi süreçlerde, çekim sırasında yaşanan problemlerin kısa sürede anlaşılması ve müdahale edilmesi gerekir. Bunun da tek yolu online takip. Ayrıca yüzlerce hatta binlerce kişiyi ilgilendiren böylesi süreçlerde, ilerlemeler aşama aşama sosyal medya veya diğer kitle iletişim araçları vasıtasıyla vatandaşa anlatılmalı. Fotoğraflara online erişim, hem olası problemlere anında müdahale imkanı verirken, firma ve kurumlara da vatandaşları veya müşterileri anlık bilgilendirme imkanı sunuyor.


İŞİ TIME LAPSE UZMANLARINA VERİN


Sonuncu noktaysa çekim için uygun açıların bulunmasında. Bu açılar, hem tecrübe hem de fotoğrafçılık bilgisi gerektiriyor. Işığın mevsimsel geliş açısı, çekim için uygun saatler, projedeki iş akışı ve diğer unsurlara göre açılara profesyonel time lapse uzmanları karar veriyor. Süreç o kadar uzun ki, inanın hiç aklınıza gelmeyecek sorunlarla karşılaşmanız mümkün.


YAPI PRODÜKSİYONU HİZMETİ ALIN


Kentsel dönüşüm gibi uygulandığı mahalleyi, çevreyi hatta ilçeyi değiştiren projelerde Yapı Prodüksiyonu desteği almanın katkısı büyük olacaktır. Sürecin time lapse çekiminin yanı sıra, röportajlarla, detay video çekimleriyle, hava çekimleriyle desteklenmesi sonuç videoyu bir anlamda belgesele çevirir. Hem akılda kalıcılık artar, hem de anlatım güçlenir.


KENTSEL DÖNÜŞÜM TIME LAPSE ÇEKİMİ ÖRNEK VİDEOSU

Comments


İKM PRODÜKSİYON

Tek bildiğimiz işimiz

bottom of page